Tlačová správa: Práva žien a ich plnenie je na Slovensku stále nedostatočné.
Ľudskoprávne expertky z mimovládnych organizácií budú hodnotiť stav ľudských práv žien v SR a poukážu na pretrvávajúce závažné nedostatky v ich účinnom uplatňovaní. Otvorene tak vyjadria svoje znepokojenie nad pokračujúcou diskrimináciou žien a nad absenciou systémových opatrení na jej odstránenie. Vo štvrtok 24. februára sa v Bratislave uskutoční konferencia “Práva žien vo svetle CEDAW-u”. Novinárov a novinárky privíta hneď o 8:30 na tlačovej konferencii slepo-hluchá figurína – symbolické zosobnenie ministra zdravotníctva SR Ivana Uhliarika, ktorého doterajšie konanie výrazne prispieva k znevýhodňovaniu žien.
Ženy v SR zápasia s diskrimináciou na všetkých úrovniach a vo všetkých oblastiach. Každá piata žena je vystavená násiliu a nemá dostatočne zabezpečenú pomoc. Ministerstvo zdravotníctva SR v gescii KDH robí všetko preto, aby zhoršilo už aj tak obmedzený prístup žien k interrupciám. Na Slovensku chýba systémové riešenie otázok sexuálneho a reprodukčného zdravia žien, ako aj samotné uznanie tejto agendy ako súčasti ľudských práv.
“Zákonná úprava umožňuje prepúšťanie tehotných žien v skúšobnej dobe, platy žien sú štatisticky o jednu štvrtinu nižšie ako platy mužov, podiel mužov na čerpaní rodičovskej dovolenky je len 0,5 percenta, ženám žijúcim vo vzťahu so ženami nie je umožnené vstúpiť do manželského zväzku, ženy sú vystavené viacnásobnému riziku chudoby. Ďalším závažným problémom sú nezákonné sterilizácie rómskych žien, ktoré doposiaľ neboli účinne vyšetrené a vláda neprijala s ohľadom na túto prax ani žiadne riešenia. Nehovoriac už o tom, že rómske ženy čelia viacnásobnej diskriminácii vo všetkých oblastiach verejného a súkromného života.” hovorí Jana Zezulová, OZ Možnosť voľby.
Slovenská republika je zmluvnou stranou Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien (CEDAW), z čoho jej vyplýva plnenie mnohých záväzkov v oblasti ľudských práv žien. Jedným z nich je pravidelné informovanie OSN o dosiahnutom pokroku v napĺňaní Dohovoru. Slovenská republika tak naposledy urobila v júli 2008, kedy pred Výborom OSN pre odstránenie diskriminácie žien obhajovala svoju vládnu správu, a to s desaťročným oneskorením.
“Zasadnutia Výboru sa zúčastnila aj naša koalícia MVO, kde sme v tzv. Tieňovej správe poukázali na mnohé skreslenia uvedené vo vládnej a doplnili informácie o reálnej situácii žien v SR. Výbor následne vypracoval Záverečné zistenia, kde vyzval vládu SR, aby zabezpečila riadne plnenie záväzkov vyplývajúcich z Dohovoru,” hovorí Adriana Mesochoritisová z OZ Možnosť voľby a ďalej vysvetľuje dôležitosť usporiadania konferencie “Práva žien vo svetle CEDAW-u”: “Keďže v Slovenskej republike nedochádza k riadnej implementácii Záverečných zistení, rozhodli sme sa túto situáciu monitorovať a o výsledkoch informovať verejnosť, vládu ako aj OSN. Vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti sme zrealizovali dvojročný monitoring, výsledkom ktorého je Monitorovacia správa o plnení záverečných zistení CEDAW výboru v SR. Na monitoringu sa podieľalo ďalších 7 MVO, ktoré majú dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti.”
Tlačová konferencia:
24. február 2011, 8.30, Open Gallery, Baštová 5, Bratislava
Konferencia “Práva žien vo svetle CEDAW-u”, 24.februrár 2011, 9.15 – 16.00, Open Gallery, Baštová 5, Bratislava