Novely interrupčného zákona ohrozujúce práva žien
OZ Možnosť voľby, Občan a demokracia, 20. 4. 2009 – Tlačová správa
Národná rada SR sa tento týždeň bude zaoberať dvoma návrhmi zákonov, ktoré sa týkajú umelého prerušenia tehotenstva. Oba návrhy – opozičný i koaličný – navrhujú v takmer rovnakom znení obmedziť prístup žien k interrupcii, a to napríklad ustanovením povinnej trojdňovej čakacej doby pred jej vykonaním. Ide o návrh novely poslanca Lipšica (KDH) k zákonu o umelom prerušení tehotenstva a návrh novely poslankýň Muškovej (ĽS-HZDS), Mazúrovej (SMER-SD) a poslanca Zelníka (SNS) k zákonu o zdravotnej starostlivosti.
Tieto návrhy však nie sú ničím iným než kópiou neúspešnej iniciatívy poslanca Lipšica a poslankyne Muškovej z vlaňajška, ktorí predložili národnej rade veľmi podobný návrh ešte v januári minulého roka. Parlament sa následne uzniesol, že v rokovaní o tomto návrhu nebude pokračovať.
„Ak by predložené návrhy zákonov boli schválené, viedlo by to k porušeniu práv žien slobodne sa rozhodnúť o pokračovaní svojho tehotenstva a mať prístup k službám, ktoré im umožnia uplatňovať tieto práva účinne a bez diskriminácie,” upozornila právnička Adriana Lamačková zo združenia Možnosť voľby. Podrobovanie žien povinnej čakacej dobe pred vykonaním interrupcie je paternalistický krok potvrdzujúci stereotypný názor, že ženy nie sú schopné zodpovedného rozhodnutia v záležitostiach, ktoré sa ich bezprostredne dotýkajú. Ak sa ženy rozhodnú pre interrupciu, robia tak po dôkladnom zvážení všetkých aspektov a nepotrebujú, aby im štát do tohto rozhodovania násilne vstupoval.
Požiadavka povinnej 72-hodinovej čakacej doby by mohla zabrániť v prístupe k interrupcii aj tým ženám, ktoré sa pre ňu rozhodnú v posledných dňoch dvanásťtýždňovej lehoty na jej zákonné vykonanie. „Z medzinárodných ľudskoprávnych zmlúv vyplýva Slovenskej republike povinnosť odstrániť prekážky včasného prístupu k službám reprodukčného zdravia. Stanovením takejto povinnej čakacej doby by Slovensko danú povinnosť nespĺňalo a porušovalo by právo žien na súkromie a na ich osobnú integritu, spočívajúcu v možnosti rozhodovať sa o svojom vlastnom tele a živote,” dodáva Lamačková.
Návrhy navyše používajú nábožensky podfarbený pojem „nenarodené dieťa”, čo je v rozpore s lekárskou vedou a s medzinárodnými a ústavnými právnymi princípmi. Navrhujú tiež, aby sa veková hranica pre súhlas zákonného zástupcu s interrupciou mladých žien posunula zo súčasných 16 rokov na dosiahnutie plnoletosti. Návrhy ďalej upravujú povinnosť poskytnúť poučenie o umelom prerušení tehotenstva. To by však vo svojej súčasnej podobe znamenalo hrozbu, že lekári a lekárky odsudzujúce interrupcie budú poskytovať informácie v rozpore s lekárskou vedou a profesijnou etikou.
„Ak predkladateľom a predkladateľkám návrhu ide o zníženie počtu interrupcií na Slovensku, potom by sa namiesto navrhovaných obmedzení mali zamerať na prijatie takých opatrení, ktoré zabezpečia účinný prístup k moderným metódam antikoncepcie, nezaujatým informáciám o plánovanom rodičovstve a objektívnej sexuálnej výchove a vzdelávaniu na školách. Potrebné je tiež prijať opatrenia smerujúce k dosahovaniu rodovej rovnosti v oblastiach súkromného i verejného života, ako aj kroky, ktoré zabezpečia zlepšenie a skvalitnenie služieb najmä zdravotnej a sociálnej starostlivosti poskytovaných ženám a deťom,” zdôrazňuje právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan a demokracia.