Zákon ukladá zdravotníckym pracovníkom a pracovníčkam povinnosť, aby ženu pred formálnou žiadosťou o interrupciu poučili, a to nad rámec informovaného súhlasu. Okrem iného má povinné poučenie podľa zákona informovať ženy aj o „fyzických a psychických rizikách“. Takéto informácie sú však v rozpore s vedeckými poznatkami v tejto oblasti.

Interrupcia neohrozuje fyzické ani duševné zdravie žien a dievčat. Ako zdôrazňuje Svetová zdravotnícka organizácia, prevažná väčšina žien, ktoré podstúpia riadne vykonané umelé prerušenie tehotenstva, nebude trpieť žiadnymi dlhotrvajúcimi následkami na ich celkový zdravotný stav ani na ich reprodukčné zdravie.

S nepresnými informáciami sa ženy, ktoré podstúpili interrupciu, stretli aj podľa prieskumu Možnosti voľby. Cieľom poskytovania takýchto direktívnych a vedecky nepodložených informácií je často nezákonná snaha ovplyvniť ženy, aby od svojho rozhodnutia upustila alebo dokonca snaha zabrániť žene v prístupe k interrupcii.

Zákon tiež predpisuje informovanie o alternatívach umelého prerušenia tehotenstva, ako je adopcia, anonymný pôrod a rôzne formy pomoci v tehotenstve, ktoré poskytujú aj náboženské spoločnosti a cirkvi. Ide o ďalší zásah do výkonu lekárskej praxe a jej etiky.

Žena, ktorá podá žiadosť o interrupciu, je už rozhodnutá a jej rozhodnutie by malo byť rešpektované. Povinné poučenie je tak v rozpore s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie a môže viesť k nedostupnosti interrupcií. Tiež môže predlžovať čas výkonu interrupcie, čo zvyšuje riziká pre zdravie žien.

Poradenstvo týkajúce sa interrupcií by malo byť výlučne dobrovoľné a malo by sa poskytovať citlivo, dôverne a nedirektívne. Informácie, ktoré podáva zdravotnícky personál, by mali byť primárne medicínske a mali by byť v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami. Štát by sa mal zdržať akejkoľvek cenzúry, zadržiavania alebo úmyselného skresľovania informácií, ktoré sa týkajú interrupcie a súvisiacej zdravotnej starostlivosti. Upozorňuje na to Svetová zdravotnícka organizácia.

Lekári a lekárky na Slovensku majú navyše povinnosť nahlásiť každú žiadosť o interrupciu Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI). V žiadosti sa uvádzajú osobné údaje žiadateľky. Tie by síce nemali byť súčasťou informácií, ktoré poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zasielajú NCZI, avšak ochranu súkromia môže potenciálne ohroziť únik informácií. V praxi bývajú súčasťou dopytovania pri žiadosti o interrupciu aj dôvody či rodinný stav, čo opäť zasahuje do súkromia žien a dievčat a takéto dopytovanie môže ženy stigmatizovať alebo ich odradiť od svojho rozhodnutia.