Ženy musia na Slovensku na výkon interrupcie čakať 48 hodín po tom, ako o ňu požiadajú. Povinnosť podrobovať sa akejkoľvek čakacej dobe pred vykonaním interrupcie je pritom v rozpore so zdravotnými štandardmi aj medzinárodnými ľudskoprávnymi dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie povinné čakacie doby pred interrupciou ohrozujú fyzické a duševné zdravie žien, vážne spochybňujú ich rozhodovacie schopnosti a obmedzujú ich právo na rešpektovanie autonómneho rozhodovania. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že čakacia doba by mala pre ženy a dievčatá pozitívny prínos. Naopak, odďaľovanie poskytnutia interrupcie môže ženám uškodiť. Aj podľa kvalitatívneho prieskumu Možnosti voľby majú ženy s povinnou čakacou dobou najmä negatívne skúsenosti. Považujú ju za zbytočné predlžovanie a odďaľovanie interrupcie.

Na Slovensku povinná čakacia doba v praxi skracuje zákonných 12 týždňov, v rámci ktorých je možné podstúpiť interrupciu.

Povinnosť čakať na výkon interrupcie tiež zvyšuje finančné náklady na interrupciu. Ženy musia opakovane navštevovať lekára, zobrať si viac voľna v práci, niektoré musia do zariadení poskytujúcich interrupcie cestovať veľké vzdialenosti.

Povinná čakacia doba tak najviac ohrozuje dostupnosť včasnej interrupcie pre ženy zo zraniteľných skupín – ženy žijúce v chudobe, ženy zažívajúce násilie, mladé ženy či ženy z etnických menšín. Pre niektoré sa môže interrupcia kvôli povinnej čakacej dobe stať celkom
nedostupná. Následkom môže byť nútené pokračovanie v tehotenstve proti vôli ženy. Iné ženy môžu po tom, čo premeškajú zákonnú lehotu na výkon interrupcie, pristúpiť k nebezpečným a život ohrozujúcim spôsobom ukončenia tehotenstva.

Okrem toho povinná čakacia doba tiež prináša zbytočnú logistickú záťaž pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotnícke zariadenia.

Je preto nevyhnutné (a odporúča to aj Svetová zdravotnícka organizácia), aby sa akékoľvek povinné čakacie doby zrušili.

Pozn.: O rizikách povinnej čakacej doby sa môžete viac dočítať v odporúčaniach Svetovej zdravotníckej organizácie.