Ako naozaj vyzerá tehotenstvo do desiateho týždňa?
O tom ako prebieha, alebo ako sa vôbec meria dĺžka trvania tehotenstva môžu mať rôzni ľudia rôzne predstavy a nie vždy sú tie predstavy presné. To isté sa týka aj interrupcií. Naše predstavy formujú médiá, filmy, politici a političky, či ľudia a organizácie pracujúce na znemožnení prístupu k interrupcii. Aj kvôli stále trvajúcej stigmatizácii interrupcií o jej priebehu nepočujeme veľmi od tých, čo ju zažili alebo od doktorov a doktoriek, čo ju poskytujú.
Dĺžka tehotenstva
Aby bolo jednoduchšie predpovedať termín pôrodu, z medicínskeho hľadiska sa dĺžka tehotenstva meria od prvého dňa poslednej menštruácie. Do dĺžky tehotenstva sa teda ráta celá menštruácia aj všetky dni pred začatím ovulácie počas ktorej k otehotneniu dôjde. Prvé dva aj viac týždňov tehotenstva sa teda rátajú ešte pred tým, ako k pohlavnému styku pri ktorom dôjde k oplodneniu. Rovnako sa dĺžka tehotenstva ráta aj z právneho hľadiska.
Doktorka Joan Fleischman z MYA Network ktorá poskytuje starostlivosť o reprodukčné zdravie už 25 rokov počas pandémie zbierala fotografie z interrupcií vykonaných manuálnou vákuovou metódou. Aby bolo samotné tkanivo tehotenstva dobre vidieť na fotkách je očistené od krvi, výstelky maternice a plodovej vody.
Tehotenstvo v 5. týždni (Zdroj: youtube MYA Network “The Issue of Tissue”)
Zo svojej praxe vie, že niektoré ženy a ďalší ľudia, ktorí potrebujú jej starostlivosť sú často prekvapení z toho ako vyzerá tkanivo, ktoré z maternice pri interrupcii odstráni. Pre Guardian sa Fleischman vyjadrila, že ľudia, či už pacientky a pacienti, ale aj lekárky a študenti medicíny, ktoré a ktorých cvičí, sú zvyčajne prekvapení ako tkanivo naozaj vyzerá, vtedy si uvedomila ako veľmi sú naše predstavy ovplyvnené dlhoročnými kampaniami proti možnosti voľby.
Tehotenstvo v 6. týždni (Zdroj: youtube MYA Network “The Issue of Tissue”)
Zo svojej skúsenosti doktorka Fleischman hovorí, že pri pohľade na odstránené tkanivo sa niektoré pacientky cítia oklamané tým, ako je prerušenie tehotenstva bežne zobrazované. Často čakajú, že uvidia vyvinutého, len veľmi malého človeka.
Tehotenstvo v 7. týždni (Zdroj: youtube MYA Network “The Issue of Tissue”)
V šiestom týždni sa väčšinou objavujú prvá elektrická aktivita buniek z ktorých neskôr vzniknú srdcové svaly. V štátoch kde je interrupcia zakázaná od doby, kedy je možné rozoznať tlkot srdca embrya, za tlkot srdca považujú práve túto aktivitu.
Tehotenstvo v 9. týždni (Zdroj: youtube MYA Network “The Issue of Tissue”)
Aj v deviatom týždni tehotenstva je viditeľný len gestačný vak bez voľným okom rozoznateľného embrya.
Gestačné vaky z viacerých interrupcií, od tkaniva z piateho týždňa tehotenstva, po tkanivo z deviateho týždňa. Vak v tom období narastie každý deň o jeden milimeter. (Zdroj: youtube MYA Network “The Issue of Tissue”)
To, ako človek svoje tehotenstvo vníma záleží len od samotnej tehotnej osoby. Je prirodzené, že ľudia, čo túžia po dieťati vnímajú svoje tehotenstvo ináč ako ženy a ďalšie osoby, čo nechcú byť tehotné, rovnako ako je prirodzené, že aj v rámci týchto skupín existuje celá škála pocitov. Interrupcia je ale súčasť zdravotnej starostlivosti a je dôležité aby sme vedeli fakty. Verejnému obrazu tehotenstva nemajú dominovať zavádzajúce obrazy, či už od tých, čo chcú ženám a ďalším ľuďom, ktorých sa tehotenstvo môže týkať brániť rozhodovať o svojich telách alebo z filmov, či seriálov, kde sú interrupcie často zobrazované hlavne pre dramatický efekt a tak, aby vyvolali emócie.
(Vložené video https://www.youtube.com/watch?v=ibBjFkLiaGU)
Prečítať si viac o práci lekárok a lekárov z MYA Network a vypočuť si skúsenosti ich pacientok si môžete na ich stránke: https://myanetwork.org/the-issue-of-tissue/