Čo sú reprodukčné práva a koho sa týkajú?

Reprodukčné práva chránia naše sexuálne a reprodukčné zdravie, a teda sa týkajú nás všetkých, konkrétne našich najintímnejších aspektov života. Reprodukčné a sexuálne zdravie sa definuje ako stav úplnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody v oblasti reprodukcie a sexuality, teda nielen absencie ochorenia alebo nejakej dysfunkcie.

Prečítajte si rozhovor s Adrianou Mesochoritisovou o reprodukčných právach a o tom, ako Slovensko zlyháva v ich ochrane.

Preto sa v rámci reprodukčných práv zaoberáme napríklad podporou zdravých osobných vzťahov k sebe a iným, pozitívneho prístupu k sexualite či prevenciou nebezpečného sexu a nechcených tehotenstiev alebo rodovo podmieneného násilia. Tak, ako iné ľudské práva, sú chránené medzinárodnými dohovormi, ústavami či konkrétnymi zákonmi a politikami. Zjednodušene môžeme povedať, že ide o súbor slobôd a nárokov.

Medzi slobody patrí právo slobodne, zodpovedne a bez diskriminácie sa rozhodovať o svojom tele, svojej reprodukcii a sexualite. Napríklad či mať alebo nemať deti, o čase a počte ich narodenia. Na druhej strane, nároky zahŕňajú mať neobmedzený prístup k zdravotníckym zariadeniam, tovarom, službám a informáciám, prostredníctvom ktorých budú tieto práva naplnené.

Medzi najzákladnejšie patrí prístup k pitnej vode, vyhovujúce hygienické zariadenia, fungujúce nemocnice a kliniky, ako aj dostatok vyškoleného zdravotníckeho personálu na poskytovanie služieb reprodukčného zdravia. Dostupné by mali byť základné lieky vrátane širokej škály antikoncepčných metód, ako sú kondómy a núdzová antikoncepcia, lieky na medikamentóznu interrupciu a na starostlivosť po interrupcii či lieky na prevenciu a liečbu sexuálne prenosných infekcií a HIV ako aj menštruačné pomôcky.

Dôležitou podmienkou je to, aby služby reprodukčného zdravia boli cenovo dostupné pre celé obyvateľstvo. Pre ešte lepšiu predstavu, medzi reprodukčné práva patrí právo na prístup k plánovanému rodičovstvu, k poradenstvu a vzdelávaniu v oblasti sexuality a reprodukcie, vzťahovej sexuálnej výchove, k bezpečnej a odbornej starostlivosti pred tehotenstvom, počas neho a pri pôrode, ku komplexnej starostlivosti o dieťa, k bezpečnej interrupčnej starostlivosti či prístup k liečbe chorôb reprodukčného systému a ich prevencii.

Takto štatutárna zástupkyňa Možnosti voľby Adriana Mesochoritisová zhrnula otázku reprodukčných práv v rozhovore pre Situ. Prečítate si v ňom aj odpoveď na otázku, či ich Slovensko dostatočne ochraňuje a zabezpečuje ich napĺňanie – situácia je stále aktuálna.

Published On: 24. októbra 2024