Máte právo sa slobodne rozhodnúť, či a kedy budete mať deti. Patrí k tomu aj právo na interrupciu poskytovanú včas, s rešpektom a bez prekážok. Nik vám nesmie ubližovať ani vás vystavovať nátlaku. Sama najlepšie viete, čo robiť a v akej ste životnej situácii. Ženy na Slovensku však musia prekonávať veľa prekážok v prístupe k interrupčnej starostlivosti.
Zoznam zariadení, kde sa interrupcia vykonáva
Aké sú na Slovensku prekážky?
Nedostatok informácií
Až 67% žien, ktoré podstúpili interrupciu, uviedlo, že im chýbali informácie, a to predovšetkým informácie o zariadeniach, kde sa interrupcie poskytujú, o formách, akými ich vykonávajú a o poplatkoch.
Nedostatok zariadení vykonávajúcich interrupcie
34% zdravotníckych zariadení odmieta poskytovať interrupciu na žiadosť ženy.
S tzv. „výhradou vo svedomí“ od poskytovateľov služieb reprodukčného zdravia sa pri interrupcii stretla každá štvrtá žena (25%). Odmietli im poskytnúť informácie, vypísať žiadosť, vykonať predoperačné vyšetrenia či vykonať interrupciu. Niektoré čelili situácii, kedy interrupciu odmietalo vykonať celé zariadenie. Ženy tak musia vyhľadať službu v zahraničí, zmeniť rýchlo gynekológa či gynekologičku alebo hľadať iné zariadenie, kde interrupcie vykonávajú. Zažívajú stres, poníženie, strach a emočné vypätie.
Vysoká cena
Odhadovaná priemerná cena za legálnu interrupciu s dodatočnými poplatkami je 414 Eur. Nariadenie ministerstva zdravotníctva stanovuje konečnú cenu na 248,95 Eur. Prečo teda ten rozdiel? Lebo stanovená suma sa často nedodržiava a ženy platia rôzne skryté poplatky.
Povinné poučenie
Zákon ukladá zdravotníckym pracovníkom a pracovníčkam povinnosť, aby ženu pred formálnou žiadosťou o interrupciu poučili, a to nad rámec informovaného súhlasu. Okrem iného má povinné poučenie podľa zákona informovať ženy aj o „fyzických a psychických rizikách“. Takéto informácie sú však v rozpore s vedeckými poznatkami v tejto oblasti.
Interrupcia neohrozuje fyzické ani duševné zdravie žien a dievčat. Ako zdôrazňuje Svetová zdravotnícka organizácia, prevažná väčšina žien, ktoré podstúpia riadne vykonané umelé prerušenie tehotenstva, nebude trpieť žiadnymi dlhotrvajúcimi následkami na ich celkový zdravotný stav ani na ich reprodukčné zdravie.
Povinné čakacie doby
Po povinnom poučení je povinná aj 48-hodinová čakacia doba. Toto medicínsky neopodstatnené zdržanie môže spôsobiť, že interrupciu sa v zákonnej lehote nestihne.
Cestovanie za interrupciou kvôli regionálnej nedostupnosti
Situácia v krajoch sa veľmi líši. Najlepšia dostupnosť služieb je v Bratislavskom kraji, najhoršia v Prešovskom a Žilinskom kraji. Už teraz slúži jedno zariadenie pre veľa ľudí a situácia sa môže ešte zhoršiť po optimalizácii nemocníc.
Nie je povolená tabletková forma
Na Slovensku je legálna len chirurgická interrupcia. Odborná verejnosť ju však vníma ako zastaranú a žiada zavedenie tabletkovej formy interrupcie, ktorá je v súlade s najnovšími poznatkami vedy a vo svete sa považuje za štandard.
Čo treba vedieť
Na Slovensku máte možnosť podstúpiť interrupciu na žiadosť alebo zo zdravotných dôvodov do 12. týždňa tehotenstva. V neskoršom období je to možné len v prípade ohrozenia života ženy, ak plod nie je schopný života alebo je ťažko poškodený.
Začiatok tehotenstva sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. Reálne máte teda menej času ako 12 týždňov. Navyše musíte počítať aj so 48-hodinovou čakacou dobou po poučení lekárom. Toto medicínsky neopodstatnené zdržanie totiž môže spôsobiť, že interrupciu v zákonnej lehote nestihnete.
Dievčatá, ktoré majú menej ako 16 rokov, potrebujú súhlas rodiča alebo zákonného zástupcu. Rodičov dievčat vo veku od 16 do 18 rokov vyrozumie zdravotnícke zariadenie.
Nariadením Ministerstva zdravotníctva SR je stanovená maximálna cena za interrupciu 248,95 €. Tá sa vždy nedodržiava a často chýbajú informácie o tom, čo je a čo nie je v cene zahrnuté. Náš prieskum ukázal, že priemerná cena s dodatočnými poplatkami je 414 €. Cenu zvyšovali napríklad poplatky za predoperačné vyšetrenia alebo za vypísanie žiadosti, alebo lôžkodeň. O celkovej cene sa preto informujte vopred. Ak nemáte dostatok financií, poradíme vám, aké sú možné spôsoby financovania.
Na Slovensku je zatiaľ k dispozícii iba chirurgická forma interrupcie, medikamentózna (tabletková) nie.
Potrebujete sa porozprávať?
Potrebujete informácie
kde poskytujú interrupcie?
Potrebujete sa poradiť ako nájsť
financie na interrupciu?
Potrebujete sa poradiť
o antikoncepcii?
Potrebujete sa porozprávať?
Potrebujete informácie
kde poskytujú interrupcie?
Potrebujete sa poradiť ako nájsť
financie na interrupciu?
Potrebujete sa poradiť
o antikoncepcii?
Ako sa objednať a čo si zo sebou zobrať na kliniku
- je dôležité aby ste sa na interrupciu dopredu objednali a zaistili si termín,
- niektoré kliniky, zvlášť súkromné, ponúkajú predoperačné vyšetrenia v rámci ich kliniky, opýtajte sa na to,
- ak klinika či nemocnica predoperačné vyšetrenia neponúka, skúste sa ich opýtať či majú kontakt na ambulancie, kde sa predoperačne vyšetrenie vykonáva; zväčša je to na interných oddeleniach nemocníc,
- ak vám nevedia dať kontakt, obráťte sa na svojho obvodného lekára či lekárku alebo gynekologičku či gynekológa,
- keď máte všetky potrebné predoperačné vyšetrenia (v prípade, že ich neurobia priamo na klinike) objednajte sa na termín,
- na Slovensku je povinná 48 hodinová čakacia doba, do nemocnice či na kliniku preto musíte cestovať dva krát. Prvý krát na to, aby ste podpísali informovaný súhlas o zákroku, ktorý zdravotnícky personál odošle do Národného centra zdravotných informácií. Následne začína plynúť 48 hodinová čakacia doba. Počas druhej návštevy prebehne samotná interrupcia.
- čo robiť pred interrupciou vám povie samotný zdravotný personál, zväčša je pred zákrokom nutné 6 hodín nejesť a nepiť,
- ak užívate pravidelne lieky, zoberte si ich zo sebou a ukážte ich zdravotníckemu personálu,
- čo si so sebou zobrať vám povie samotný zdravotný personál, zväčša je dobré so sebou mať pyžamo, papuče a tehotenské vložky,
- na Slovensku sa zatiaľ vykonáva len chirurgická interrupcia v kompletnej anestézie. Po anestézii sa môžete cítiť oťapená a môže prísť nevoľno, preto sa zvyčajne doporučuje, aby ste domov išli so sprevádzajúco osobou a aby ste po zákroku nešoférovali.
Interrupcia či potrat?
Termínmi potrat aj interrupcia sa označuje predčasné ukončenie tehotenstva. Pojem potrat by sa mal správne používať na samovoľné, resp. spontánne ukončenie tehotenstva. Pojmom interrupcia by sa zase malo označovať umelé prerušenie tehotenstva (UPT), ktoré možno vykonať chirurgicky alebo liekovou formou. Lekársky sa takýto úkon nazýva abort. V slovenčine často dochádza k zámene pojmov, a to najmä v prípade umelého prerušenia tehotenstva. Na jeho označenie sa používajú termíny potrat a interrupcia chybne ako synonymá.
Mnoho ľudí označuje umelé prerušenie tehotenstva ako potrat nevedome, resp. nevie, že preberá rétoriku hnutí, ktoré sa usilujú obmedziť prístup k legálnym interrupciám. Označovanie umelého prerušenia tehotenstva pojmom potrat prispieva k nerešpektujúcemu prístupu k ženám a popiera ich právo na reprodukčnú zdravotnú starostlivosť. Slovo potrat môže mať v istých kontextoch negatívnu konotáciu, napr. ak sa používa v súvislosti s odmietaním práva na prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. Môže vyznieť urážlivo či zosmiešňujúco smerom k ženám, ktoré podstupujú interrupciu, ale aj k tým, ktoré zažili spontánny potrat. Tým, že budeme správne používať pojmy interrupcia a potrat, môžeme prinajmenšom symbolicky podporiť právo žien na interrupciu.
Niekedy si ľudia mýlia medikamentóznu interrupciu a núdzovú antikoncepciu (tzv. tabletku PO). Núdzová antikoncepcia však nie je formou interrupcie.
Núdzová antikoncepcia
Núdzová antikoncepcia NIE JE formou interrupcie. Neukončuje teda prebiehajúce tehotenstvo. Ide o formu antikoncepcie, ktorú je možné užiť v priebehu niekoľkých hodín PO nechránenom styku. Podľa druhu núdzovej antikoncepcie sa môže líšiť ako dlho po styku je možné ju užiť. Na Slovensku sa núdzová antikoncepcia predáva bez receptu, v niektorých lekárňach či regiónoch však môže byť problém ju dostať. O konkrétnych dostupných druhoch a ich užití sa vždy poraďte s lekárničkou či lekárnikom a prečítajte si príbalový leták.
Medikamentózna interrupcia
Medikamentózna forma interrupcie sa vo svete bezpečne využíva už viac ako tridsať rokov a odstraňuje mnohé bariéry v prístupe ku kvalitnej reprodukčnej zdravotnej starostlivosti. Napriek tomu na Slovensku stále nie je legálna.
Tam, kde je legálna sa na medikamentóznu interrupciu vykonáva pomocou kombinácie dvoch liečív, ktoré osoba rozhodnutá pre interrupciu postupne užije. Rovnako ako chirurgická, aj medikamentózna interrupcia je jedným z najbezpečnejších lekárskych zákrokov.
Chirurgická interrupcia
Na Slovensku je povolená len chirurgická metóda interrupcie, ide o jednoduchý ambulantný chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva v zdravotníckom zariadení. Na Slovensku sa väčšinou chirurgická interrupcia vykonáva v plnej narkóze a ide o jeden z najbezpečnejších lekárskych zákrokov.
Fakty a mýty o interrupcii
Interrupcia je jedným z najbezpečnejších lekárskych zákrokov, pokiaľ je vykonaná správne, teda vyškoleným personálom, s použitím vhodných zdravotníckych techník a liekov a v hygienických podmienkach.
Väčšina žien, ktoré podstúpia profesionálne vykonanú interrupciu, netrpí žiadnymi dlhotrvajúcimi následkami na zdraví, a to ani na reprodukčnom zdraví.
Interrupcia nezvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka.
Interrupcia, ktorá prebehla bez komplikácií, neznižuje vaše šance na otehotnenie v budúcnosti. Neexistuje dokázaná súvislosť medzi interrupciou a následnou neplodnosťou.
Interrupcie nespôsobujú závažné duševné problémy. Negatívne psychické následky sa vyskytujú len u veľmi malého počtu žien a sú skôr pokračovaním už existujúcich ťažkostí s duševným zdravím.
Otázky a odpovede o interrupciách »
* Tieto fakty sa zakladajú na zisteniach a tvrdeniach autorít ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Medzinárodná federácia gynekológie a pôrodníctva (FIGO) a Kráľovská akadémia pôrodníkov a gynekológov Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.